Podzimní čtení

1. prosince 2012 v 21:49 | Malá Miki |  čtení
1)) Smrt je mým řemeslem (La mort est mon métier)
Robert Merle
- válečný román
moje hodnocení: 4.5/5
Nad touto knihou jsem uvažovala už nějakou dobu, máme ji na výběr i v povinné četbě. Půjčila jsem si ji už o prázdninách, ale dostala jsem se k ní až v září. Opravdu mě nadchla, přečetla jsem ji za pár dní, protože jsem se do té chvíle nedostala k žádné knize z období, které autor popisuje, takže na mně knížka zanechala velký dojem a hodně mi dala.
Smrt je mým řemeslem začíná v roce 1913 a končí roku 1945, je zpovědí Rudolfa Langa (ve skutečnosti Rudolfa Hoesse). Rudolf v něm popisuje celý svůj život - od výchovy přísným otcem - fanatickým křesťanem, která je první příčinou všeho ostatního, přes dospívání, ve kterém ztratil víru v křesťanství a po smrti otce uteče na vojnu, až po konečný soud, za všechny jeho činy, které spáchal jako velitel koncentračního tábora Osvětim.


2)) Povídky
Franz Kafka
- existenční povídky
3.5/5
Kniha je soubor povídek vydaných za autorova života - Rozjímání, Ortel, Proměna, cyklus Venkovský lékař, V kárném táboře a další cyklus Umělec v hladovění (První hoře, Malá paní, Umělec v hladovění, Zpěvačka Josefína aneb Myší národ). Kafka je jeden z mých oblíbených autorů, ke své tvorbě byl mimořádně kritický a nechtěl, aby se jeho nevydaná díla zveřejnila po jeho smrti, protože nebude moci vysvětlit jejich význam (což se samozřejmě stalo a o významu jeho děl se disutuje do teď). Jeho povídky jsou plné existenčních otázek, pocitů samoty a izolace, jeho složitého přístupu k životu i krutosti a ironie.
Povídky se mi nelíbily všechny, některé byly nudné a nedokázala jsem je ani dočíst, například Rozjímání ze začátku Kafkovi tvorby a z Umělce v hladovění jsem dočetla jen Malou paní a Umělce v hladovění, ale naopak některé na mně zanechaly až moc velký dojem, jako Proměna, kterou jsem už jednou četla, hlavně však V kárném táboře, kterou jsem kvůli její krutosti a podrobnému popisu mučícího stroje a samotného mučení přečetla jedním dechem.
Kafka bohužel není pro každého, proto nevím, komu bych knihu doporučila.

3)) Čas opovržení (Czas Pogardy) - druhý díl série Zaklínač
Andrzej Sapkowski
- dobrodružné, fantasy
3.5/5
Zaklínače jsem poprvé četla asi ve dvanácti letech, takže jsem spoustu věcí zapomněla a chtěla jsem si je osvěžit. Po aktuálních událostech ale sérii nedočtu, ani se o této knize rozepisovat nebudu. Zaklínače ale doporučuji všem milovníkům fantasy, kteří ho ještě nečetli.
4)) Kedrigern a hlas pro princeznu (Voice for princess) - první díl série Kedrigern
John Moressy
- fantasy, humor, pohádka
4/5
Tato kniha mi byla doporučena a jsem za to moc ráda. Je to krásná odpočinková četba, při které nemusíte přemýšlet, prokládaná spoustou humoru. Kniha pro všechny, kteří se umí vžít do fantastického pohádkového světa a chtějí alespoň na chvíli uniknout z toho skutečného.
Vypráví o zážitcích a úkolech čaroděje Kedrigerna bez různých složitých zápletek, o kterých bych musela psát.
5)) Nekonečno vítá ohleduplné řidiče (Infinity welcomes careful drivers) - první díl série Červený trpaslík
Grant Naylor (Rob Grant a Doug Naylor)
- sci-fi, humor
4/5
Novela, kterou společně napsali autoři seriálu televize BBC - Červený trpaslík, vydaná roku 1989 (rok po odvysílání prvních dílů Červeného trpaslíka), zahrnující první dvě série seriálu.
Naprosto nutné k přečtení pro každého velkého fanouška Červeného trpaslíka, kniha popisuje dobu před nástupem na loď, první setkání Listera s Rimmerem, představení všech hrdinů mnohem podrobněji než v seriálu. Příběh plný humoru, který rozhodně nezklame.

6)) Lepší než život (Better than life) - druhý díl série Červený trpaslík
Grant Naylor (Rob Grant a Doug Naylor)
- sci-fi, humor
3.5/5
Pokračování Nekonečno vítá ohleduplné řidiče vydané v roce 1990, které popisuje a v mnohém doplňuje druhou sérii seriálu Červený trpaslík. O něco horší než první kniha, ale pořád stojí za přečtení.
7)) Vládci strachu
Jiří Kulhánek
- paranormální, fantasy, sci-fi, akce
4/5
Nad českými knihami jsem skoro zanevřela, ale po přečtení mé první kulhánkoviny Vyhlídka na věčnost jsem jim dala novou šanci. Kulhánek se tím stal jedním z mých oblíbených autorů.
Vládci strachu je kniha z roku 1995 o upírech, kteří se rozhodně netřpytí, nemají luxusní vily a dvě porsche před nimi, leda by je někomu ukradli. Je to braková literatura, nic podstatného neřeší, ale je napsána tak čtivě, že ji máte za chvíli přečtenou a hledáte další knížku od autora. Upíři jsou sympatičtí, do hlavních postav se zamilujete. Boj mezi dvěma rasami o přežití, sympatická Klára, velká dávka drsnosti, ironie a sarkasmu psaná v ich-formě. Zbožňuji knihy, ve kterých se autor převtělí do hlavního hrdiny a vloží do ní spoustu svých názorů, proto na Kulhánka nedám dopustit. Neodradil mě ani častý technický popis zbraní, který spousta lidí označuje za chybný, ale já tomu nerozumím, takže nou problem.

8)) Noční klub I
Jiří Kulhánek
- paranormální, fantasy, sci-fi, akce
4.5/5
Další z mých nově oblíbených knih. Autor je znovu jiný hrdina, tentokrát spisovatel Tobiáš, který napsal Vládce strachu a pěkně je kritizuje. Je součástí Nočního klubu - tajné organizace, která se řídí jen svými zákony, samozvanými ochránci dobra a spravedlnosti, kteří se neštítí mučení a zabíjení. Ale všechno se změní, když do svého kruhu přizvou japonku Hanako.
Úžasně čtivá kniha, opět protkaná černým humorem, spoustou narážek, krve a upírů.9)) Poslední člověk (The last human) - třetí/čtvrtý díl Červeného trpaslíka
Doug Naylor
- sci-fi, humor
2/5
Po druhém díle knižní série Červeného trpaslíka se autoři v psaní dalšího dílu rozešli každý svou cestou - Doug Naylor napsal pokračování Poslední člověk (1995) a Rob Grant Pozpátku (2000), přičemž obě knihy navazují na druhý díl - Lepší než život.
Od Naylora je kniha bohužel velké zklamání, číst mě to nebavilo, asi sto stran jsem úplně přeskočila, jen letmo zhlédla. Nakonec jsem ji dočetla, ale jen s naprostým sebezapřením. Jestli si nechcete zkazit předchozí díly, doporučuji nečíst. Chybí tomu vtip i akce a hlavně pořádný příběh.

10)) Pozpátku (Backwards) - třetí/čtvrtý díl Červeného trpaslíka
Rob Grant
- sci-fi, humor
4/5
Moc nechápu, proč je tato kniha většinou označována jako čtvrtý díl, když mnohem více navazuje na druhý díl - Lepší než život (dobře, asi proto, že byla vydána až v roce 2000, ale i tak :D). Po přečtení Posledního člověka jsem myslela, že tuto knihu už nepřečtu, protože jsem byla naprosto znechucena, ale jsem ráda, že jsem se k ní dokopala, protože to bylo příjemné překvapení. Znovu jsem se začetla, znovu tu byla akce a spousta humoru, i když sexuální narážky i obal knihy si autor mohl odpustit, nemám to ráda. Pozpátku je skvělé zakončení této série a většina knihy vypráví o pobytu na planetě Zemi, bohužel v jiné dimenzi, kde vše funguje pozpátku a hrdinové si na to musí zvyknout a uniknout z ní dříve, než se z nich stanou embrya.

11)) Harry Potter a tajemná komnata (Harry Potter and Chamber of secrets) - druhý díl HP
J. K. Rowling
- fantasy, dětská literatura, dobrodružné
3/5
Přiznávám, nikdy jsem Harryho Pottera nečetla, filmy jsem viděla každý alespoň desetkrát, ale ke knížkám jsem si nikdy cestu nenašla. Až o prázdninách jsem si přečetla první díl, který mě nadchl mnoha věcmi, které ve filmu bohužel nejsou, a byla jsem moc ráda, že jsem HP knihám dala šanci.
Tajemná komnata pro mě byla bohužel celkem průměrná, nadšená jsem byla jen z Lockhartovy oslavy Valentýna a výročí smrti Bezhlavého Nicka, bohužel ani jednu scénu nezfilmovali.12)) O myších a lidech (Of mice and men)
John Steinbeck
- klasická literatura, historické
3/5
Konečně jsem se dočetla k další knize z povinné četby, spousta holek ze školy tvrdí, jak u této knihy brečela, já tedy ne, přišlo mi to trochu jako hra na city, podobně jako u filmu Zelená míle.
Novela popisuje přátelství a trápení dvou hlavních hrdinů - George Millton a Lennieho Small, a odehrává se ve 30. letech 20. století na americkém jihu poblíž města Soledad v Kalifornii. Lennie je slaboduchý, má moc rád hebké věci, třeba myši a králíky, které často hladí, ale na druhou stranu má obrovskou sílu, takže když se zvířátko začne vzpouzet, nechtěně mu zlomí vaz nebo jej rozdrtí. George se o Lennieho stará a společně putují z prací z jednoho hospodářství do druhého, šetří peníze a sní o své malé farmě. Bohužel nic nemůže být tak idylické, jak se zdá, takže i v tomto příběhu se musí něco zvrtnout. Víc prozrazovat nebudu, knížka je pěkná, čtivá a krátká, takže určitě doporučuji.

13)) R.U.R.
Karel Čapek
- klasická literatura, sci-fi, filozofické, drama
3.5/5
O R.U.R. snad psát ani nemusím, další položka v povinné četbě. Divadelní hra napsaná roku 1920, přinášející nové slovo - robot. Čtení mě moc nebavilo, sice opravdu poutavý a zajímavý příběh, který jsem přečetla za hodinu, ale kdybych to viděla jako divadelní hru, líbilo by se mi to mnohem víc.


14)) Noční klub II
Jiří Kulhánek
- paranormální, sci-fi, akce, fantasy
3.5/5
Druhý díl Nočního klubu vydaný roku 2009 se úplně napojuje na předchozí díl. Opět přečteno jedním dechem, jen mě mrzí, že autor zakázal znovu-vydání jeho knih, protože zrovna jeho knížky bych vlastnila opravdu ráda.
15)) Jméno růže (Il nome della rosa)
Umberto Eco
- historické, klasická literatura, tajemno, detektivní, filozofické
3/5
Historický román se skvělou zápletkou, bohužel tento typ psaní nemám ráda, popisy, popisy, popisy.. Knížku jsem měla rozečtenou asi dva měsíce, musela jsem se přemáhat na každou další stránku. Některé části - důležité pro děj, byly napínavé, bohužel je zazdily části plné popisů, filozofování a diskutování o náboženských problémech. To mi nevadí, ale nesmí to z nějakých šestseti stránek tvořit naprostou většinu, to jste potom docela otrávení.
Když pominu všechno kolem, je to román se skvělou zápletkou, ale více doporučuji film se Seanem Connerym než knihu.

16)) Metro 2033
Dmitry Glukhovsky
- sci-fi, post-apokalyptické, horor, tajemno
4.5/5
Naprosto úžasný příběh vydaný roku 2005, který autor nejdříve postupně zveřejňoval na Internet, odehrávající se v post-apokalyptické budoucnosti roku 2033 v labyrintu moskevského metra, jedním z míst, kde lidé po jaderné válce přežívají. Jednotlivé stanice tvoří vlastní pravidla a zákony, tvoří jakési mikrostáty a společenství. Hlavní hrdina Arťom musí kvůli své hlouposti projít celé metro, aby došel do Knihovny, jediné stanice, kde mohou přijít na to, jak zachránit celé metro před hrozbami z povrchu.
Kniha je na mě až moc děsivá, ale nemohla jsem z ní spustit oči. Při čtení se múžete těšit na spoustu napětí, akce a naprosto neočekávané zápletky a rozuzlení.

17)) Enderova hra (Ender´s game) - první díl série Enderova hra
Orson Scott Card
- sci-fi, psychologické
4.5/5
Opět doporučená kniha, jejíhož přečtení rozhodně nelituji. Děj se odehrává v budoucnosti, rok ale není určen. Kvůli přelidnění jsou dovoleny maximálně dvě děti. Každé dítě má od malička připojený monitor, který ho sleduje na každém kroku, protože armáda hledá nového velitele, který by lidstvu pomohl proti třetí invazi tzv. termiťanů - mimozemského druhu připomínajícího hmyz, protože první dvě invaze dokázali odvrátit jen pomocí náhody a štěstí. Enderovi rodiče ale mají tři děti, protože Enderovi starší sourozenci se armádě skoro dokonale hodili, proto povolili rodičům Třetího, genetický experiment a jejich největší naději na záchranu světa - Andrewa, kterému přezdívají Ender, protože jeho sestra neuměla vyslovovat jméno. Endera pošlou do vojenské školy, kde vyniká ve všech ohledech, ale protože není dostatečně krutý, manipulují s ním a vytvářejí kruté situace, aby se spoléhal jen na sebe.
Příběh se spoustou psychologických a morálních konfliktů má naprosto nečekaný a úžasný závěr, ale při čtení mě napadlo, že jsem už něco podobného viděla a jak by to mohlo skončit, a samozřejmě jsem se trefila, takže příště už nebudu na nic vzpomínat, abych si nezkazila tak dokonalé rozuzlení.
Doporučuji přečíst co nejdřív, protože se očekává zfilmovaná verze :).

18)) Božská komedie (La divina commedia)
Dante Alighieri
- klasická literatura, naboženské, filozofické
3/5
Ve spoustě knih jsem nacházela odkazy na toto dílo a je inspirací pro spoustu autorů ať knih, filmů nebo her, takže jsem se rozhodla jej přečíst.
Tento duchovní epos od italského básníka vzniklé na začátku čtrnáctého století se skládá ze tří částí: Peklo, Očistec a Ráj, kterými musí hlavní hrdina Dante (sám autor) projít, aby se dostal do nebe za svou milou Beatrice, přičemž mu pomáhá autorův idol - antický básník Vergilius, který ovšem nemůže vstoupit do nebe, protože je pohan. Po cestě potkávají spoustu historických osobností i lidmi, které Dante znal.
Kniha byla reakcí na básníkovu dobu a její problémy.
Bohužel jsem přečetla jenom Peklo, které mě bavilo nejvíc, má představivost dostala pěkně zabrat, a Očistec, protože Nebe (i konec Očistce) byla nuda a nedonutila jsem se k dočtení.

19)) Mluvčí za mrtvé (Speaker for the dead) - druhý díl Enderovy hry
Orson Scott Card
- sci-fi, psychologické
4/5
O ději psát nebudu, to bych se dopustila spousty spoilerů. Pokračování Enderovy hry, které mě nebavilo tak moc, jako první díl, ze začátku dokonce vůbec, ale i tak je to nadprůměrná knížka se skvělým dějem, která stojí za přečtení :).
Jen tak nakonec zmíním (i když on to asi stejně nikdo číst nebude) - knížky při hodnocení nesrovnávám, hodnotím je samotné, bez ohledu na to, co jsem četla, beru v potaz jen využití jejich možného potenciálu a čtivost, která je u každého individuální, proto se vám třeba líbit nemusí, nikomu jejich čtení nenutím, jen doporučuji :). Jenom škoda, že kvůli škole nemám na čtení tolik času, kolik bych chtěla :/.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Annie Annie | Web | 1. prosince 2012 v 23:29 | Reagovat

ale jo jde:D

2 Teresa Teresa | Web | 1. prosince 2012 v 23:40 | Reagovat

No a moje povinná četba za prvák? - Malý princ a částěčně Pýcha a předsudek.. Malý princ je nejlepší kniha co znám, ale to druhý to je neuvěřitelná nuda

3 Xooxo Xooxo | E-mail | Web | 2. prosince 2012 v 10:40 | Reagovat

Všechny díly Harryho mám přečtené tak 5x :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Flag Counter